منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد انزلی در استان مسافرخیز گیلان، این روزها بیشتر از قبل بر سر زبان ها افتاده است. دلیل این محبوبیت به خاطر یک مجموعه کاملی از امکانات رفاهی، تفریحی، تجاری و… است که گردشگران ترجیح می دهند برای سفرهای خود، بجای اینکه گرفتار ترافیک بین جاده ای شوند، از ابتدا مناطقی را برای تفریح انتخاب کنند که همه امکانات را یکجا داشته باشد.

بی مقدمه تا رسیدن به منطقه آزاد انزلی:

همانطور که از اسمش پیداست، پروژه این منطقه زیبا در سال 1384 بین شهرستان انزلی و رشت کلید خورد. کم کم با بیشتر شدن محدوده منطقه آزاد انزلی از نظر پهنای آبی و خاکی تا ساحلی، از سال 92 به طور رسمی مناطق آزاد شروع به فعالیت کردند که شهرهای رشت، آستانه اشرفیه و انزلی را پوشش داد.

به طوری که امروزه منطقه آزاد انزلی گیلان، یکی از مناطق آزاد هفت گانه ایران به شمار می رود. به دلیل اینکه دو سوم این محدوده در مرکزیت استان، یعنی رشت قرار دارد، در ابتدا اختلاف نظرات بسیاری برای انتخاب اسم این منطقه بین هواداران سپیدرود و داماش گیلان با ملوان انزلی وجود داشت که با دخالت مسئولان مربوطه رشت و انزلی، برطرف شد.

بخوانید: درباره دهکده ساحلی انزلی بدانید

فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی از چه امکاناتی برخوردار است؟

در جاده رشت به انزلی، تقریبا در 5 کیلومتری انزلی، سمت راست تابلوی شهرستان حسن رود را می بینید که با جاده ای دو طرفه در سمت راستتان، شما را به منطقه گردشگری آزاد کاسپین هدایت می کند. در مسیر، وقتی که از پل روگذر عبور می کنید، در سمت چپ خود دریای زیبای خزر را می بینید.

در طول راه، با دیدن هتل ها و مهمان پذیری ها، فروشگاه های کوچک و بزرگ، رستوران های محلی و… متوجه می شوید که این منطقه مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. بندر کاسپین، که حدود 3200 هکتار از مناطق انزلی را در بر گرفته است، بازارهای بزرگ، سالن های غذاخوری، نمازخانه، چندین سرویس بهداشتی عمومی، مجتمع های تجاری خرید، بزرگترین آکواریوم تونلی کشور، شهربازی، سینمای چند بعدی، بولینگ و… دارد که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم.

تجربه یک سفر همه چیز تمام به منطقه آزاد انزلی:

به دلیل داشتن موقعیت عالی جغرافیایی این منطقه با آستراخان روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و سایر کشورهای همسایه، مبادلات زمینی، دریایی و هوایی به منطقه آزاد انزلی رونق گرفته است. به همین خاطر، در بین کریدور شمال به جنوب هم قرار دارد که به اقتصاد منطقه کمک زیادی می کند.

آکواریوم این مجموعه، که بزرگترین آکواریوم تونلی کشور لقب گرفته است، مشابه آکواریوم های ترکیه و سایر کشورهای دیگر طراحی شده است که به جذب مخاطب کمک زیادی کرد. دیدن انواع مختلف خزندگان و ماهیان آبی از نزدیک، از کوچکترینشان گرفته تا بزرگ ترین کوسه ماهی های ایران، از قسمت های هیجان انگیز سفر به این منطقه جذاب است.

منطقه آزاد انزلی

چگونه در دیدن همه قسمت های منطقه آزاد انزلی مدیریت زمان داشته باشید؟

وقتی که برای اولین بار در مجموعه گردشگری کاسپین قدم می زنید، احتمالا خیلی هیجان زده هستید و مدام به این موضوع فکر می کنید که چگونه با مدت زمان کمی که اینجا هستید، به همه بخش های دیدنی اش سر بزنید؟ پاساژ گردی در مجتمع های ونوس و ستاره شمال این منطقه، بدون شک ساعات زیادی را می طلبد!

پس اگر خیلی اهل خرید نیستید، به ساحل زیبای خزر و یا پل چوبی که در چند سال اخیر ساخته شده است، سر بزنید. البته آکواریوم زیبای انزلی برای دوستداران به آبزیان و حتی پنگوئن های بامزه تجربه جذابی خواهد بود، چون در هیچ کجای ایران، همچین امکانی برایتان در نظر گرفته نشده است.

بخوانید: صفر تا صد مزایای سرمایه گذاری در انزلی

مزیت های منطقه آزاد انزلی گیلان برای مسافران و گردشگران:

یکی از اصلی ترین دغدغه های مسافرانی که از شهرهای دور و نزدیک به یک شهری سفر می کنند، این است که مشکل جای پارک و یا نبود پارکینگ را دارند! اما این خبر خوش را باید بدهیم که پارکینگ این منطقه، بسیار وسیع است و به راحتی می توانید با اتومبیل شخصی خود وارد این مجموعه شوید و از تفریحاتی که برایتان در نظر گرفتند، نهایت استفاده را ببرید.

ورودی به این مجموعه در روزهای جمعه و تعطیلات 5000 تومان و در روزهای عادی تقریبا نصف این مبلغ می باشد.  البته بزرگترین پارکینگ طبقاتی استان گیلان هم به همت سرمایه گذاران بخش خصوصی در حال احداث در فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی می باشد که می تواند ظرفیت همزمان 1500 خودرو را داشته باشد.

نزدیک ترین مناطق گردشگری به بنادر آزاد انزلی کجاست؟

این منطقه از موج شکن های انزلی و کشتی میرزا کوچک خان 22 کیلومتر، با بازار رشت 32 کیلومتر و با سواحل حاجی بکنده 14 کیلومتر فاصله دارد. برتری شهرستان های شمالی ایران نسبت به سایر اسپاک کردن تصویر شاخصتان های کشور، این است که شهرها و روستا در فاصله کمی از هم قرار گرفته اند و این نشان از آب و هوا و اقلیم مناسب این خطه دارد.

تا جایی که عبور و مرور و دسترسی به قسمت های مختلف را به راحتی فراهم کرده است.

بازگشت به بالا